31 בינואר 2017 פלי הנמר

באו לבקר במאורת הנמר: דרור פרל, רוב סמית ומתיו גולבי-קריק, יבמ

לפני ימים אחדים באו לבקר במאורת הנמר דרור פרל, מנהל קבוצת הענן של יבמ (IBM) ישראל, שהביא עימו שני מומחים מיבמ העולמית בתחום הבלוקצ'יין, שחם בעיקר במגזר הפיננסי. שני המומחים הם רוב סמית, מנהל תוכנית ומעבדות בלוקצ'יין ביחידת הענן העולמית של יבמ, ומתיו גולבי-קריק, מאפשר של הטכנולוגיה במשרד מנהל הטכנולוגיות הראשי של הענק הכחול באירופה.

שלושתם סיפרו לי כיצד יבמ מקדמת יישומי בלוקצ'יין בעסקים ומציעה שירותי ענן, ייעוץ, פרויקטים ותרומת קוד.

לדבריהם, יבמ זיהתה זה מכבר את הפוטנציאל הגלום בשימוש בטכנולוגיות בלוקצ'יין בעסקים. כך, הפכה החברה לשותפה מרכזית בפרוייקט קוד המקור הפתוח של Hyperledger Fabric v1.0, המנוהל על ידי התאגדות הלינוקס (Linux). עד היום היא תרמה לפרויקט כ-40 אלף שורות קוד שנכתבו על ידי אנשיה ומשולבות בסביבת קוד המקור הפתוח הזאת.

במרכז סל שירותי הבלוקצ'יין של יבמ עומד שירות ענן ברמת אבטחה גבוהה להצפנה ואימות נתונים באמצעות טכנולוגיה זו, שמיועד לתעשיית השירותים הפיננסיים, מערכות ממשלתיות ושירותי בריאות.

במקביל, ועל מנת להאיץ את תהליך האימוץ של הטכנולוגיה הזאת, מציעה יבמ את פתרונות הבלוקצ'יין שלה גם בסביבת ענן הפיתוח Bluemix, גם בגרסת התנסות – ללא התחייבות וללא תשלום. החברה אף מקדמת את השימוש בבלוקצ'יין באמצעות סדנאות Blockchain Garage, שמאפשרות למפתחים לבחון שימושים אפשריים בטכנולוגיה ובכלים הייחודיים שלה לסביבה הזאת.

הם אמרו בפגישה שההבטחה הצפונה בטכנולוגיית בלוקצ'יין מאפשרת ללא מעט ארגונים, שהקדימו להתנסות ולהשתמש בה, להציג את האפשרויות שהטכנולוגיה הזו פותחת לגבור על חסמים בפעילות העסקית.

בלוקצ'יין – סיפורי משתמשים

רשימת המשתמשים העולמית בשירותי בלוקצ'יין ובכלים אותם מציעה יבמ בתחום רחבה במיוחד – וצומחת במהירות. כך, חברת הקמעונות האמריקנית Overstock קיבלה אישור פדרלי להשתמש בבלוקצ'יין לצורך הנפקת אגרות חוב והסדרת המסחר בהן. ממשלת אסטוניה מאפשרת באמצעות הטכנולוגיה הזו לאזרחים לאמת את הנתונים הנוגעים להם במאגרי המידע הממשלתיים ולהבטיח שלא ניתן יהיה לחבל ולשנות אותם.

יבמ פיתחה יישום אחר של בלוקצ'יין עבור השלוחה הסינית של ענקית הקמעונות וולמארט (WallMart), בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת צינגוואה בבייג'ינג. מערכת מבוססת בלוקצ'יין משמשת שם למעקב אחר תנועות הסחר בחזירים, תוך ניהול "יומן הפצה" של בשר חזיר, שמבוסס על טכנולוגיית יומן רישום הפעולות של בלוקצ'יין. המערכת הזאת מאפשרת לזהות ולבלום התפרצות מחלות והרעלות מזון. בכל מקרה שבו מתגלה בשר חשוד, ניתן לעקוב ולשחזר את מקורו ונתיבי המשלוח והעיבוד שלו, כמו גם לקוחות שרכשו מוצרים מאותו מקור או מוצרים שהועברו באותו המשלוח.

חשוב להדגיש, אמרו השלושה, שפעילות יבמ בתחום הבלוקצ'יין לא מוגבלת רק לגופים גדולים, דוגמת בנקים. גם סטארט-אפים, יצרני תוכנה ומשלבי מערכות משקיעים כיום בבלוקצ'יין ומאמצים את סביבת ה-Hyperledger, לאחר שבחנו מגוון רחב של פלטפורמות אחרות. חברות רבות – בישראל ובחו"ל – ממנפות את סביבת הבלוקצ'יין בענן של יבמ, על מנת להציע פתרונות תחרותיים שהן מפתחות.

לסיום, פרל, סמית וגולבי-קירק הדגישו שגם יבמ עצמה משתמש בבלוקצ'יין, במסגרת עסקי חטיבת המימון שלה, שמסדירה תשלומים ואשראי ל-4,000 ספקים ושותפים של החברה, ומטפלת מדי שנה ב- 2.9 מיליון חשבוניות. השימוש בטכנולוגיה הזאת מאפשר לקצר את משך הטיפול בתשלום מ-40 ימים שנדרשו לצורך כך בעבר ל-10 ימים בלבד כיום. כך, השתחררו כ-100 מיליון דולר של הון זמין, שהיה כבול עד כה כבטחונות בתהליכי הסדרת התשלומים.

תגיות: , , , , ,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *