3 באוקטובר 2019 פלי הנמר

באו לבקר במאורת הנמר: רני אסנת ונטע גבעתי לוי, אקווה סקיוריטי

באו לבקר במאורת הנמר: מימין - רני אסנת, סמנכ
באו לבקר במאורת הנמר: מימין - רני אסנת, סמנכ"ל האסטרטגיה, ונטע גבעתי לוי, מנהלת משאבי האנוש והגיוס הגלובליים באקווה סקיוריטי. צילום: פלי הנמר

אל מאורת הנמר הגיעו לפני ראש השנה רני אסנת, סמנכ"ל האסטרטגיה, ונטע גבעתי לוי, מנהלת משאבי האנוש והגיוס הגלובליים באקווה סקיוריטי – חברה שפועלת ברחבי העולם בתחום ההגנה על יישומי ענן. מרכז הפיתוח של אקווה ממוקם בישראל, ויש לה משרדים בארצות הברית, בריטניה, גרמניה, צרפת, אוסטרליה, הודו, סינגפור והולנד. החברה מעסיקה כ-100 עובדים בארץ, 60 בארצות הבריית ו-40 בשאר העולם.

רציתי להבין את המהות של אקווה, ואסנת התנדב להסביר: "נוסדנו לפני כארבע שנים כדי לטפל באבטחת אפליקציות ענן מהדור הבא, יישומי מיקרו-שירותים שרצים בקונטיינרים ובסביבות נטולות שרתים וקוברנטיס. צמחנו מהר ואנחנו מעסיקים כיום כ-200 עובדים, מחציתם בישראל. רוב הלקוחות שלנו נמצאים בארצות הברית, ויש לנו לקוחות גם באסיה, באירופה, באוסטרליה ובארץ. מדובר בארגוני אנטרפרייז גדולים".

"התחום שבו אנחנו עוסקים הוא מאוד דינמי", המשיך. "המתחרה העיקרית הייתה טוויסטלוק, שנקנתה לפני כמה חודשים על ידי פאלו אלטו, והסכום ששולם עבורה מעיד על פוטנציאל השוק בתחום ההגנה על יישומי ענן. לפי גרטנר, התחום שלנו יגדל בערך פי 14 בתוך ארבע שנים. זה שוק של מיליארדים".

הכל מתחיל ונגמר בגיוס

שם המשחק בתחום של אקווה הוא גיוס – של כסף, שכבר גויס, ושל עובדים – מהלך שאקווה מבצעת בימים אלה. לדברי אסנת, "באפריל השנה מנינו 140 עובדים ומאז גדלנו ב-60 נוספים. גייסנו מספיק כסף – עד היום 100 מיליון דולר". הסקתי מכך שאקווה היא חברה חזקה, ואסנת ציין בפניי שהיא ממשיכה לפרוח: "אנחנו גדלים עם השוק. ב-2015, כשהתחלנו, לא היה ברור גודלו והאם זה שוק אנטרפרייז, אך כבר בשלב הבטה היה ברור לנו לאן השוק הולך. התחלנו עם קונטיינרים והמשכנו עם סביבות ללא שרתים".

לדבריו, "אחד הדברים שבולטים בשנה האחרונה הוא סביבות מרובות עננים (מולטי קלאוד). כמעט כל חברה היא כזו בהגדרה, וההתייחסות בארגונים לריבוי עננים היא כאסטרטגיה".

גישה אחרת לאבטחת מידע

הסתקרנתי לשמוע למה אקווה בחרה באבטחת קונטיינרים כמוקד הפעילות שלה. "זה שילוב של כמה טרנדים בו זמנית: DevOps, שמאיץ את תהליכי הפיתוח ונכנס ל-IT הארגוני, וקונטיינרים, שמאפשרים לעשות זאת מהר ובצורה קלה. הכל מחובר ומתואם דרך קוברנטיס, ואם רוצים לזהות פעולה חשודה חייבים לדעת את ההקשר ולמה היא שייכת. בלי קונטקסט לא יודעים אם זוהי פעולה חריגה", אמר אסנת.

הוא ציין כי "בכך יש לנו, באקווה, תפקיד משמעותי, כי אנחנו מסתכלים על סביבת האבטחה בצורה שונה. האבטחה המסורתית הביטה החוצה – מהיכן תקיפות באות ומה תוקפים מנסים לעשות. אנחנו מסתכלים מה האפליקציה מנסה לעשות, ואם היא חורגת מכך – מזהים זאת".

העובדים במוקד

מכיוון שבחברה כמו אקווה העובדים הם הנכס המרכזי, שאלתי את גבעתי לוי מה מאפיין את עובדי החברה ואיך משמרים אותם באווירת "הדלת המסתובבת", שמאפיינת חברות רבות. היא השיבה ש-"העובדים שלנו מאוד מסורים ואנחנו שומרים על אווירה של סטארט-אפ. אנחנו מצליחים לשמור אותם בזכות המחויבות ותחושת החיבור וההשפעה שיש לכל אחד".

ציינתי שאנשים מחפשים כיום "טווח קורקינט" ממקום העבודה, כלומר: מקום עבודה שניתן להגיע אליו בתוך זמן קצר. גבעתי לוי השיבה שזהו אחד הפרמטרים, אבל עובדים מגיעים לאקווה גם בגלל הפיתוח המרתק. "המוצר שלנו מעניין ואנחנו משתמשים בטכנולוגיות מתקדמות, מה שמגרה את העובדים הפוטנציאליים", הדגישה. "הפיתוח אצלנו נעשה בשפת Go החדשנית והמעניינת, שרבים רוצים לצבור בה ניסיון. מגיעים אלינו מגוגל, מאמזון, מסטארט-אפים ומחברות אבטחת מידע אחרות. אנחנו בוחרים את העובדים בפינצטה והוגנים בהצעות שלנו. כמו כן, אנחנו מתאימים את עצמנו לשוק העבודה הנוכחי, ומבינים שהוא שונה מהיכן שהיה לפני 10 שנים ומאיפה שיהיה בעוד ארבע שנים".

עובדי אקווה בסיוק במדריד. צילום: יח"צ

עובדי אקווה במפגש החברה במדריד. צילום: יח"צ

בשלב זה סיקרן אותי להבין את הרוח של היזמים של אקווה – דרור דוידוף, המנכ"ל, ואמיר ג'רבי, סמנכ"ל הטכנולוגיות. "שניהם באו עם הרבה ניסיון. הם לא הקימו חברה כדי למכור אותה במהירות, אלא כדי לבנות אותה לטווח הארוך", אמר אסנת. "אין למנהלים אצלנו מדיניות דלת פתוחה, פשוט כי אין דלתות. כולם יושבים יחד בשתי קומות ברמת גן, והמנהלים נודדים בין הקומות. מעודדים אצלנו אנשים לטוס לבוסטון ולמשרדים אחרים, ולשהות שבוע-שבועיים עם העובדים שם". הוא ציין כי בניגוד לכמה חברות אחרות, "אנחנו משתדלים שהאנשים יעבדו במשרדים ולא בבית, כדי שתהיה אינטראקציה. זה משפיע על אופי החברה".

לסיכום, מגמת הצמיחה של אקווה, אם לשפוט לפי בני שיחי, לא עוצרת: "אנחנו ממשיכים לצמוח, מגיעים ללקוחות חדשים, אבל גם מעמיקים ומרחיבים את השימוש אצל לקוחות קיימים", אמר אסנת.

תגיות: , , , ,

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *